Kendilerine yapılan bir ihbarı değerlendirmiş olan Denizli İl Emniyet Müdürlüğünün Kaçakçılık ile Organize Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı Mali Büro ekipleri, sağlıklı durumdaki kişilere para karşılığında bir çetenin tarafından hastanelerden usulsüz bir şekilde engelli raporu alınmış olduğunu tespit etti. Bu durumun üstüne ise polis ekipleri, çetelerin üyelerini 3 aylık bir zamanla teknikle birlikte fiziki takip altına aldı. Takip sonucunda çete üyelerinin yalnızca Denizli ili değil Uşak ilinde de benzeyen şekilde hastanelerden usulsüz bir şekilde engelli raporları almış olduğu ifade edildi. Böylelikle çete üyeleri içerisinden engelli raporu almış olan kişilerin kendilerine SGK’dan bir maaş bağlatarak, kamu kurumla birlikte kuruluşlarının engelilere özel saplamış olduğu bütün olanaklardan da faydalandıkları ortaya çıkmış oldu.

Dün sabah saatlerinde harekete geçmiş olan polis ekipleri, Denizli iliyle birlikte Uşak ilinde şüphelilere yönelik olarak toplamda 20 farklı adrese eş zamanlı bir şekilde operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyonlar esnasında 4 tanesi Uşak ilinde, 16 tanesi de Denizli ilinde olmak üzre 20 tane şüpheli gözaltına alınmış oldu. Polis ekiplerinin, şüphelilerin evle birlikte işyerlerinde yapmış olduğu aramalar esnasında, yaklaşık olarak 1.000 kişinin, usulsüz bir biçimde engelli raporu alabilmek amacıyla çete üyelerine vermiş oldukları anlaşılan kimlik bilgilerine de buralarda ulaşıldı. Çete üyelerinin ise 5 seneden beri bu yöntemle çok fazla sayıda sağlıklı durumdaki kişiye usulsüz bir şekilde engelli raporu almış olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınmış durumdaki 20 kişinin polis içerisindeki işlemleri devam ederken, soruşturmanında genişletildiği açıklandı. Polis ekiplerinin operasyonunun ardından ilk sırada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yer almak üzre Denizli Devlet Hastanesi ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü benzerindeki öteki kamu kurumları da özel olarak inceleme başlatmış durumda. Kamu kurumlarının engelli durumdaki sağlık raporu almış olan kişileri, teker teker incelemekte olduğu bildirildi.