Denizli il merkezli olmak üzere 5 tane il içerisinde gerçekleştirilen dolandırıcılık operasyonu kapsamında 7 tane şüphelinin gözaltına alınmış olduğu açıklandı.

Alınmış olan bilgiye bakılır ise, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın dahilinde İl Emniyet Müdürlüğünün Siber Suçlar ile Mücadele Şubesine bağlı urumda bulunan ekipler, Denizli ili ile birlikte İstanbul ili, Antalya ili, Kocaeli ili, Osmaniye ili ve Kastamonu ilinde internet üstünden açmış oldukları sahte banka siteleri aracılığı ile çok fazla sayıda kişiyi dolandırmış olduğu bilgisi üstüne bir çalışma başlatmış oldu.

Şüpheli olanlara yönelik eş zamanlı bir operasyon kapsamında E. D. ile birlikte O. T., Ö. Y., A. Ç., Ç. K. ve de Y. S. A. yakalanmış oldu. Şüphelilerin evlerinde gerçekleştirilen aramalar kapsamında, vatandaşlara ait çok fazla sayıda kredi kartı bilgileriyle birlikte bankalarla alakalı çok fazla sayıda sahte internet sitesinin yazılımları, mobil cihazlar üstünden dolandırıcılıkla alakalı hazırlanmış uygulama görünümüne sahip korsan yazılımlarla birlikte kodlar bulunduğu açıklandı. Çok fazla sayıda bilgisayar hard diski ile birlikte cep telefonları, banka kredi kartları, banka kartları ve sim kartlar ele geçirilmiş oldu.

Türkiye’nin tamamında benzeyen pek çok suça karışmış oldukları ve yaklaşık olarak 365.000 lira tutarındaki bir suç geliri elde etmiş oldukları konusunda tespitler bulunan şüphelilerin ”Nitelikli bir dolandırıcılıkla beraber banka kredi kartlarının kötüye kullanılması” şeklindeki suçlardan dolayı emniyet içerisindeki işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk edilmiş olacak.