Denizli’de yer alan Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yürütülmekte olan FETÖ/PDY soruşturmalarının dahilinde ilin tamamında 9.214 tane soruşturma dosyası üstünden 4.293 tane şahıs hakkında işlem yapılmış olduğunu resmi bir şekilde açıkladı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı görevinde bulunan Ergül Yılmaz, yapmış olduğu yazılı açıklama içerisinde, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin hemen sonrasında kentte yürütülmekte olan FETÖ ve PDY’ye yönelik soruşturmalarla alakalı rakamları açık bir şekilde yayımladı. Açıklaması içerisinde FETÖ ve PDY dahilinde bugüne kadarki süre içerisinde 9.214 tane soruşturma dosyasının üstünden 4.293 tane şüphelinin hakkında silahlı durumdaki terör örgütü üyeliği suçu sebebiyle kamu davasının açılmış olduğu ifade edildi. 3.490 tane şüphelinin hakkında FETÖ’nün terör örgütü üyeliği iddiası içerisinde kovuşturmaya yer bulunmadığında, 2.392 tane soruşturma dosyası içerisinde de yetkisizlik kararı verilmiş olduğu ifade edildi. 854 tane soruşturma dosyasının ise bağlantısından dolayı öteki dosyalarla birleştirilmiş olduğu açık bir şekilde vurgulandı.

Bu davalar esnasında 1.201 kişinin hakkında mahkumiyet kararı verilirken 825 kişiyle alakalı olarakta beraat kararı verilmiş olduğuna dikkatleri çekmiş olan Başsavcı görevindeki Yılmaz, hala 540 tane dosya üstünde ise soruşturmanın devam ettiğimi, mahkemeler içerisinde açılmış kamu davaları içindeyse yargılamaların sürdüğünü açıkladı.