Denizli ilinin Çameli ilçesi içerisinde kahve işletmeyi sürdüren Hidayet Çiftçi (76) ile birlikte kardeşi Süleyman Çiftçi (73), kardan bir ev yaptı. Eskimoların yaşamakta oldukları ”iglo”larına benzetilmekte olan ev çok fazla ilgi çekti.

Çameli ilçesi içerisinde etkili bir durumda olan yağışla beraber Kınıkyeri Mahallesi’ndeki kar kalınlığı da yaklaşık olarak 30 santimetreyi bulmaya başladı. Mahalle içerisinde kahve işletmekte bulunan Hidayet Çiftçi’yle birlikte Süleyman Çiftçi kardeşler, çevreden toplamış oldukları ve sertleştirmiş oldukları karlarla, iş yerlerinin önünde yer alan bahçeye, Eskimoların yaşamlarını sürdürdükleri ”iglo”larının benzerinde bir tane ev yaptı. Çiftçi kardeşler, yaklaşık olarak 1,5 metrelik yüksekliğe sahip ve 1 metre genişliği bulunan bu evin giriş bölümünü açık bırakırlarken, içine ise tabureyle birlikte masa koydular. 2 kardeş, kahvenin yerine kardan yapılmış olan eve giren kişilere burada çay ile birlikte kahve ve de meşrubat satışı gerçekleştirdi. Mahallenin sakinleri, içinde Türk bayrağı da asılı bulunan kardan evin önüne gelerek bol bir şekilde resim çekti.

Hidayet Çiftçi ise, kardeşi olan Süleyman Çiftçi’yle beraber kardan evi yapabilmek amacıyla 5 saat çalışmış olduklarını ifade ederek; ”Kahvehanemize gelen kişilerden, içeri girmenin yerine bahçeye çıkıp içinde oturmayı isteyenler olmakta. Sıra ile girip çay içmeyi istemekteler. Eriyene kadarda çay ile birlikte kahve servisi yapmayı sürdüreceğiz. Kar yağışı sürerse, kardan evlerden 4 ila 5 adet daha yapmayı düşünmekteyiz” ifadelerine yer verdi.