Denizli ilindeki beyaz cennet olarak tanınan Pamukkale ilçesinde turistler, -2 derecelik bir hava sıcaklığında, her mevsim 36 derecelik sıcaklığı bulunan tarihi antik havuz içerisinde yüzme keyfini yaşamış oldu.

Denizli ili içerisinde dün akşam saatleri üzerinde başlamış olan kar yağışından, beyaz travertenleri ile dünya çapında ünlü Pamukkale ilçesi de nasibini almış oldu. Ülkemizin en önemli turizm noktalarından bir tanesi Pamukkale ilçesindeki Hierapolis Antik Kenti kar ile kaplandı. Pamukkale’de yer alan travertenlerin bir kısmı da kar tutmuş oldu. Pamukkale ilçesine gelmiş olan turistler 2 beyazı aynı esnada görebilmeninde keyfini yaşamış oldu. Hava sıcaklıklarının bugün -2 dereceyi bulmakta olduğu Pamukkale’de yer alan antik havuz, yabancı durumdaki turistlerin ilgisini çekmeyi başardı. Soğuk havaya hiç bir şekilde aldırış etmeyen Koreli ve de Rus asıllı turistler, Kleopatra’nın güzelliğini almış olduğu, Meryem Ana’nın ise şifa bulmuş olduğu konusunda rivayetlerin yer aldığı havuza girdi. Turistler, yaz ve kış 36 derecelik bir sıcaklığı bulunan havuzda yüzmenin tadını çıkarttı.

Geçmiş olduğumuz sene 375.000 tane turistin Pamukkale’de yer alan antik havuza girmiş olduğunu ifade eden Denizli Turistik Otelciler ile İşletmeciler Derneği (DENTUROD)’nin Başkanı görevinde bulunan Gazi Murat Şen; ”Pamukkale’de yer alan bu antik havuz, yabancı durumdaki turistlerin en fazla ilgi göstermekte olduğu yerlerden bir tanesi. Yaz ve kış 36 derecelik şifalı suyu sayesinde hem tedavi edici bir özelliği bulunuyor hem ise 2.500 sene öncesinin atmosferi yaşanabilmekte. Kleopatra’nın bu havuz içerisinde yıkanmış olduğu ve güzelliğini de ondan almış olduğu söylenmekte. Meryem Ana’nın ise buraya gelmiş olduğu ve gözlerini yıkayarak şifa bulduğu konusunda rivayetler var. Yabancı asıllı turistlerin bu rivayetlere de ilgileri çok yoğun olmakta. Buraya gelmiş olan turistler, Pamukkale ilçesine rengini vermekte olan, travertenlerin oluşmasını sağlamakta bulunan ana su kaynağının üstünde yer kabuğuna en yakın nokta üzerinde yüzmenin keyfini çıkartmakta. Buraya gelmiş olanların bu doğal havuza girip yüzmeden gitmemesini önermekteyiz” ifadelerine yer verdi.