Bir ayı geçkin bir zamandır yoğun bakımda bulunan ünlü tiyatro ile sinema oyuncularından 74 yaşında olan Ayşen Gruda’nın tedavi görmekte olduğu hastaneden açıklama yapıldı.

Ayşen Gruda’nın sağlık durumu ile alakalı hastaneden yapılmış olan açıklama şu şekilde; ”Türk Sinema ile Tiyatrosu’nun duayen durumdaki isimlerinden sevgili Ayşen Gruda’nın durumu halen ciddiyetini koruyor ve tedavisi ise yoğun bakım ünitesi içerisinde solunum cihazı desteğiyle sürüyor. Yanlış durumdaki duyumları lütfen hiç bir şekilde dikkate almayınız. Sağlık durumuyla alakalı bilgileri sizler ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Kamuoyununda bilgisine saygı ile sunarız.”

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945 senesi içerisinde İstanbul ilinde dünyaya geldi. Domates güzeli isimli lakapla tanındı. Babası tren makinisti olarak çalışan Ayşen Gruda, 3 tane kız kardeşten ortanca olanıdır. Ablası olan Ayten oyunculuğu seçti, Avni Dilligil’in tiyatro ekibi içerisinde yer aldı. Ayşen, Avukat olmayı çok istiyordu, fakat babası öldükten sonra Lise 2 öğrencisi iken geçim sıkıntısı yaşamamak amacılığıyla oyunculuk yapmaya başladı.

Gruda’nın tiyatro içerisine adımını atmış olması Tevfik Bilge’nin turne tiyatro ekibinin içinde yer alması ile birlikte profesyonel bir şekilde başladı. Turnelerden bir tanesinde Ankara Meydan Sahnesindeyken tiyatro oyuncularından Yılmaz Gruda ile tanışarak evlendi. Elvan isminde bir tane kız çocuğu dünyaya getirmiş olduğunda bir zaman boyunca da tiyatroya ara vermiş oldu.

Fakat bu evlilik çok fazla uzun sürmedi. Kızlığında soyismi Erman olan Ayşen Gruda, boşandıktan sonrasında ise bu soyadla tanındığından dolayı soyadını hiç bir şekilde değiştirmedi. 16 yıl boyunca tiyatroda oynayarak çok fazla tanınmamış olmasına karşın 1977 senesinde bir gece yaşamış olduğu olayla aniden ünlü oldu. Televizyon içerisinde bir eğlence programında oynanmakta olan skeçte Domates Güzeli olarak tanınan Nahide Şerbet tiplemesiyle aniden halkın gönlüne girmiş oldu.

Yakın dostlarından biri olan Adile Naşit’in kendini yönetmenlerden Ertem Eğilmez’le tanıştırmış olması ile aniden sinema dünyasına da adım atmış oldu. Ertem Eğilmez kendine ilk önce Hababam Sınıfı filmi içerisinde ufak bir rolü verdi. Daha sonrasında pek çok filmde rol almaya başlamış oldu. Yeşilçam’ın pek çok komedi filmi içerisinde Şener Şen ile birlikte Kemâl Sunal ve de İlyas Salman benzerindeki çok önemli isimlerle beraber rol aldı. Çok fazla sayıda sinema filmi ile birlikte, TV dizisi ve de tiyatroda izleyicilerin karşısına çıkmış oldu.