Denizli ili içerisinde yaşamını sürdüren Abbas Ayhan (54), Ege Bölgesi’nin farklı kentlerinden temin etmiş olduğu senelenmiş halılarla beraber kilimleri, el emeği ile tamir edip Avustralya ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve Arjantin benzerindeki ülkelere satmakta. Tamir etmiş olduğu halı ve de kilimlerde bir tarihin saklı durumda bulunduğunu ifade eden Ayhan açıklamasındaysa; ”İnsanların yaşamları ile birlikte aşklarını, yaşam problemlerini barındırmakta halılar. Kilimlerin ciddi açıdan bir dili var ancak anlayan için. Halıları tamir ettiğim esnada bazen neşelenmekteyim, bazense çok fazla hüzünlenmekteyim” ifadelerine yer verdi.

Mesleğe daha 12 yaşındayken başlamış olan, evli ve 2 tane çocuk babası olan Abbas Ayhan, Merkezefendi ilçesinde yer alan Saraylar Mahallesi’nin Ahi Sinan Caddesi üzerindeki atölyesinde halıyla birlikte kilim tamiratı yapıp geçimini sağlamakta. Ayhan, 42 seneden beri Ege Bölgesi’nin farklı yerlerinden temin etmiş olduğu halı ve
de kilimleri, dükkanı içerisinde iğne ve iplik kullanarak tamir ediyor. Hafta sonlarında ise Ege Bölgesi’nde yer alan kentleri dolaşıp eski halılarla birlikte kilimleri toplamaya devam eden Abbas Ayhan, getirmiş olduğu ürünleri ilk önce yıkamakta, hemen sonrasında ise yırtılmış veyahut delinmiş bölümlerini el emeği ile orijinalliğini hiç bir şekilde bozmadan tamir ediyor.