Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarafından Pamukkale ile Merkezefendi Rehberlik Araştırma Merkezleri içerisinde ihmal ile istismarın önlenmesi isimli bir ekip oluşturuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü görevinde bulunan Mahmut Oğuz, İhmal ile İstismarın Önlenmesi Ekibinin mevcut durumdaki çalışmalarını izleyebilmek amacıyla Merkezefendi ile Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek, ekiplerle özel bir şekilde toplantı gerçekleştirdi. Toplantı esnasında konuşma yapan Oğuz, öğrencilerin tamamının değerli olduğunu ifade edip; ”Onların yalnızca akademik bir şekilde değil kişilik gelişimleri yönünden de siz rehber öğretmenler fazlasıyla önemli bir durumdasınız. Ruh sağlığının korunabilmesi ve gelişmesi açısından yapacak olduğunuz çalışmalar hayati bir önem arz etmekte. İhmal ile istismara maruz kalmamalarından dolayı önleyici durumdaki rehberlik çalışmalarının hiç bir şekilde aksatılmadan sürmesi gereklidir. Aynı zaman içerisinde bu türdeki durumlara maruz kalmış olan çocuklarımıza ulaşma ve de onların ruhsal bir şekilde travmanın etkilerinin azaltılabilmesi maksadıyla yapacak olduğunuz çalışmalarda fazlasıyla değerlidir.” ifadelerine yer verdi.

Oğuz, 1 seneden beri yürütmekte oldukları ihmal ve de istismarın önlenmesi çalışmaları ile alakalı kitap ve dergi çalışmasının gerçekleştirilmesiyle çok önemli bir ihtiyacın karşılanacak olduğunu ifade ederek, hazırlanmış olan kitapla ihmal ve istismar halinde uygulama birliğinin sağlanabilecek olması ve okulda yer alan idarecilerle rehber öğretmenlerin koordineli bir şekilde çalışabilmesine olanak sağlayacak olduğunu da aktardı.