Çocukların trafik içerisinde yer alan kuralları en doğru biçimde öğrenebilmesi ve küçük yaşlardayken trafik bilincini oluşturabilmek hedefi ile Denizli Büyükşehir Belediyesinin hizmete almış olduğu Trafik Eğitimi Parkı, geçtiğimiz sene tam 21.500 tane öğrenciye ev sahipliği yapmış oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesinin Trafik Eğitim Parkı içerisinde 05 ika 10 yaş arasında yer alan çocukları kapsamakta bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesinin Ateş Böcekleri isimli proje çok yoğun bir şekilde ilgi görmüş oldu. Projenin dahilinde çocuklara verilmekte olan trafik eğitimleri içerisinde akülü arabalar ile birlikte döner, ışıklı ve ışıksız özelliğe sahip kavşaklar; yaya geçitleri ve trafik levhaları benzerindeki trafikte bulunan bütün unsurlar yer almış oldu. Türkiye üzerindeki sayılı tesislerinden bir tanesi olarak öne çıkan Trafik Eğitim Parkı’nda eğlenmenin yanı sıra öğrenmekte olan çocuklara ilk önce teorik, daha sonrasında ise uygulamalı bir şekilde eğitim verildi.

Teorik eğitimlerin dahilinde, ”Trafik nedir ve nerelerden yürümemiz gerekir?, Karşıya nerelerden geçmemiz gerekir? Yayaları ilgilendirmekte olan trafik işaretleri nelerdir?, Bisiklet kullanma esnasında uyulması gerekli kurallar, okul servis araçları içerisinde uyulması gerekli kurallar ve toplu taşıtlar içerisinde görgüyle nezaket kuralları” benzerindeki temel konuların anlatımı yapılmakta. Çocukların trafik bilgilerinin artırılması ve kuralları en doğru bir biçimde öğrenmeleri maksadıyla hizmet vermekte bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesinin Trafik Eğitimi Parkı, 7.000 metrekareden oluşan bir alanı kapsamakta. Trafikle ilgili kuralların eğlenerek öğrenilmiş olduğu pist, çocukların çok keyifli zamanlar geçirmesini de sağlamakta.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Ateş Böcekleri projesi dahilinde eğitimleri biten çocuklara reflektörlü yeleklerin dağıtımı yapılıyor. Yelekle beraber çocukların bisiklet benzerindeki vasıtalar kullandıkları esnada trafik le birlikte çevrede görünürlüğünün arttırılabilmesi amaçlanmakta. Bunların yanı sıra eğitim almış olan her çocuğun küçüklerine örnek olabilmesinin yanında büyüklerini gözlemlemekte olan bir trafik dedektifi olabilmesi de amaçlanmış oluyor.