UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde bulunan Denizli ilindeki Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde yer alan Kleopatra antik termal havuzu, çok büyük bir ilgi görmekte. Hazreti Meryem’in gözlerini yıkamış olduğu rivayet edilmekte olan havuzu, yarıyıl tatili içerisinde de çok fazla sayıda kişinin ziyaret etmesi konusunda bir beklenti var.

”Beyaz Cennet” olarak isimlendirilen Pamukkale ilçesinde, 2.000 sene önceki bir depremle ortaya çıkmış olan Kleopatra antik termal havuzu içinde, Mısır kraliçesi olarak bilinen Kleopatra’nın banyo yapmış olduğu, Hazreti Meryem’in ise gözlerini yıkamış olduğu rivayet edilmekte. 36 santigratlık derecedeki sıcak suya sahip olan bu havuza yerli ve yabancı durumdaki turistler çok büyük bir ilgi göstermekte. ”Kleopatra’nın güzellik havuzu” şeklinde de bilinmekte olan bu antik havuza, farklı hastalıklara şifa arayışında olanlarda da gelmekte. İçerisinde tarihi durumdaki sütun başlıkları, büyük durumdaki mermer parçalarıyla Roma Dönemi’nin izlerini taşımakta olan antik havuzu özellikle de 21 Ocak tarihinde başlayacak sömestr tatilinde, çok fazla sayıda yerli turistin ziyaret edecek olması konusunda beklenti var.

Denizli’deki Turistik Otelciler ve de İşletmeciler Derneğinin Başkanı görevinde bulunan Gazi Murat Şen, 21 Ocak tarihinde başlayacak olan yarıyıl tatili sebebiyle yerli turistlerin ”termal cennet” olarak bilinen Pamukkale ilçesini tercih etmiş olduğunu belirtip; ”4 mevsim içerisinde de tatil gerçekleştirilebilecek Denizli ilindeki turizmciler, sömestr tatilinden fazlasıyla umutlu. Şimdiden başlamış olan rezervasyonlar ile birlikte otellerde yer alan doluluk oranı %90’a kadar ulaştı. Pamukkale ilçesine gelecek durumdaki yerli turistler, beyaz travertenleri gezerek, Hierapolis Antik Kenti içerisinde dolaşıp, soğuk bir havada antik havuza girip termal sıcak suyun keyfini çıkartmış olacak” ifadelerine yer verdi.