Denizli ili içerisinde görülmekte olan 16 tanesi tutuklu bir durumda bulunan ve 146 tane sanığı olan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davası kapsamında sanıkların tahliye konusundaki istekleri mahkemenin heyeti tarafından kabul edilmedi.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi içerisinde görülmekte olan bu dava Denizli Kongre ile Kültür Merkezi’nde yer alan bir salonda gerçekleştirildi. İddianın makamı, esasla ilgili olarak mütalaasını yineleyip, tutuklu durumda bulunan sanıkların mevcut durumlarının devamın etmesini talep etti. Tutuklu durumdaki sanıklar arasında yer alan ve savunma yapan sanıklardan arasındaki kapatılmış olan Zaman gazetesinin temsilcilerinden Casim Alan diyabet hastası olduğunu bir gerekçe gösterip tahliye edilmesini talep etti. Tıpkı Alan’ın yapmış olduğu gibi; Osman Sınav ile birlikte Osman Karakamçı, İzzet Orhanoğlu ve Emre Yeşilova da sağlık gerekçelerinin yanı sıra ailevi durumlarını öne çıkartarak tahliye isteğinde bulundular.

Savunmalar ile ilgili dinlemenin hemen sonrasında ara kararı konusunda bir açıklama yapmış olan mahkemenin heyeti, tutuklu durumda bulunan sanıkların mevcut durumlarının devam etmesine karar vererek, bu duruşmayı 28 Ocak 2019 tarihi içerisine erteleme kararı aldı.

Fettullahçı Terör Örgütü’nün il yapılanması ile birlikte finans kaynaklarına gerçekleştirilen soruşturma dahilinde, 30 tanesi firari bir durumda, 16 tanesi tutuklu bir durumda 146 tane sanıkla ilgili ”Silahlı bir terör örgütüne üye olmak” şeklindeki suçlama ile 15 seneye kadar hapis cezası istemi ile bir dava açılmış idi.