Dünya çapında ünlü aktrislerden bir iolan Salma Hayek, 2002 senesinde yapılan filmin dağıtımcısı olarak öne çıkan Harvey Weinstein’in kendisini cinsel istismara kalkışmış olduğunu, reddedildiği için de filmden atmakla tehdit etmiş olduğunu ifade etti. Hayek açıklamasında ‘Filmin uğruna tacizciye katlanmış oldum’ ifadelerine yer verdi.

Dünya çapında üne sahip Meksikalı oyunculardan biri olan Salma Hayek, 2002 senesinde yapılan ”Frida” adlı filmde başrolde yer almış idi. Hayek, Meksika asıllı olan Frida Kahlo’nun anlatılmış olduğu filmin dağıtımcısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha hala cinsel saldırı suçları sebebiyle hapiste bulunan Harvey Weinstein’in kendisini de cinsel istismara kalkışmış olduğunu 2017 senesinde resmen açıklamıştı. Aktris açıklamasında, Weinstein’in kendisi ile cinsel ilişkiye girme talebini kabul etmediğini ifade etmişti.

InStyle adlı dergiye konuşmuş olan 54 yaşında bulunan ünlü oyuncu, uğramış olduğu tacizi daha öncesinde anlatmadığından dolayı pişman olduğunu açıkça ifade ederek, Weinstein’in reddedilmesinin ardından kendisini filmden atmakla tehdit etmiş olduğunu da ifade etti.

Yıldız oyuncu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Weinstein ile ilgili olayı niçin daha önce açıklamamış olduğumu sorguluyorum. Tepki göstermiştim ancak kamuoyuna duyurma konusunda ‘Niçin cesaretim yoktu?’ şeklinde sormaktayım. Ancak şu anda ise açıkça ifade edebilirim ki Frida Kahlo’nun mirası ile birlikte Meksika kültürünü onurlandırmakta olan bir filmde yer alabilmek amacıyla Weinstein’e katlandım. Frida benim açımdan çok feminist bir ifadeydi ve çığlık atma biçimimde. Weinstein’in bu çığlığı bastırması konusundada izin veremezdim.’